« Az autóklíma beszerelése után jönnek a betegségek? Vagy mégsem? | Kezdőlap | Környezetvédelem és CFC gázok »
Az autóklíma működése
Az autóklíma kellemes dolog, de valljuk be, nem olcsó, de annál inkább hatékony lehet a nagy forróságban, ha az utastérbe beülve kellemes hőmérséklet fogad bennünket.
Kevesen tudjuk azonban, hogyan is működik az autóklíma?
Az alacsony nyomású, és gáz halmazállapotú R134a anyagot a klímakompresszor összesűríti, e sűrítés során az anyagnak megnő a hőmérséklete is. Ezek után a klímahűtő, vagy más néven a kondenzátor kapcsolódik be a folyamatba, itt ugyanis a hűtőközeg folyadékká alakul. A folyamat során felszabaduló hőt a menetszél és a ventilátor közösen tünteti el. A következő lépésben a szárítószűrő következik, ami kiszűri a nedvességet, illetve párátlanítja a közeget és felfogja a szilárd szennyeződéseket is.
Az immár nagy nyomású, cseppfolyós, meleg R134a áthalad az expanziós szelepen, ennek feladata a nyomás csökkentése, ez pedig hő veszteséggel jár, így a hűtőközeg a külső hőmérsékletnél hidegebbé válik.
Majd az utastér hőcserélőjén áthaladva ismét gáz állapotúvá válik, ezzel pedig lehűti a párologtatón áthaladó utastér levegőjét. Majd ismét felveszi eredeti állapotát, és a folyamat elölről kezdődik.
Az egy helyben álló, működő klímás autó alatt megfigyelhetjük, hogy néhány perc alatt víztócsa keletkezik. Ez nem más, mint a párologtatónál kicsapódó pára, amit a rendszer összegyűjt és kivezet a szabadba.
Az automata klímás autóknál hőmérséklet szerint állíthatjuk az utastér hőmérsékletét, míg a manuális klímánál a befújt levegőt a ventilátor forgásának erősségével és a fűtés kezelőszerveivel tudjuk irányítani, illetve beállítani.